Korai vek, s ifj kora
2006.07.12. 15:10
A kedves olvas Tolkien fiatalkorba nyerhet betekintst, egszen az els vilghbori kitrsig.
Br Bloemfonteinban szletett (ma: Dl-Afrika), J. R. R. Tolkien gyermekkora nagy rszt az angliai Birminghamben tlttte, majd Oxfordban tanult. Apjt, Arthur Tolkien banktisztviselt a reums lz okozta legyengls kvetkeztben fellp agyvrzs korn elvitte (1896). Anyja, anglikn csaldja tiltakozsa ellenre, ttrt a rmai katolikus hitre. Nem sokkal ezutn (1904) derlt ki cukorbetegsge, de mg gy is erejn fell gondoskodott abban az idben szintn sokat betegesked kt figyermekrl. Mg ez v novemberben diabetikus kmba esett s meg is halt. Tolkien olthatatlan szeretetet rzett anyja irnt, aki „valdi mrtr volt, s nem mindenkinek adja meg az r oly knnyen azt az ajndkot ... egy anyt, aki hallra dolgozza magt, hogy gondoskodjk a fiairl s az hitkrl.” Ez nagy hatst gyakorolt vallsossgra, mivel gy rezte, anyja emlkt s magnyos kzdelmt katolikus hitrt nem teheti rtelmetlenn azzal, hogy ms valls vagy vallstalan lesz (Tolkien mly hitnek szerepe volt abban, hogy C. S. Lewis ksbb keresztny hitre trt). rsaiban is megjelenik a keresztny rtkrend s szimbolizmus.
Ksbb megismerte Edith Brattet, lete els s legnagyobb szerelmt, aki hozz hasonlan rva volt, s akivel egy hzban lakott. Anyja halla utni gymja, Francis Xavier Morgan atya, egy katolikus pap, megtiltotta, hogy tallkozzanak, egszen addig, amg Tolkien hrom v mlva el nem ri a nagykorsgot. Tolkien legalbb annyira ragaszkodott gymjhoz, mint Edithez, ezrt a hromves tilalmi idszakot betartotta, de ennek lejrtval azonnal felesgl vette Edithet (1916 mrcius 22.). t ksbb Lthien alakjban rktette meg. „ volt az n Lthienem” - rta ksbb egy levelben finak, Christophernek.
Oxfordi egyetemi vek
Fiatalon fordult rdekldse a nyelvek irnyba. Az olyan antik vagy si eredet nyelvek, mint a latin, az grg, a welsh (Wales-i), a gt, az skandinv nyelvek, az angol klnfle vltozatai, s a finn, klnsen elbvltk. Mr ebben a korban, illetve Oxfordi egyetemi vei alatt, megkezdte mestersges nyelveinek kidolgozst (1915-re mr igen elrehaladt a tndenyelvek kidolgozsban). Ezekben az vekben alaptotta legkzelebbi bartaival a T.C.S.B.-krt (Tea Club, Barrowian Society, azaz Barrowinus TeaKlub Trsasg), ami egy nem hivatalos irodalmi nkpzkr volt, mely rendszeres idkznknt sszelt, a tagok egyms verseit s felolvassait hallgattk, illetve szatirikus szndarabokat adtak el. Tolkien is nekik olvasta fel els verseit, melyekben mr megjelennek a tndrek, mank s hasonl mitolgiai alakok.
Az I. vilghbor
Tolkien az I. vilghbor idejn, mg egyetemistaknt, csatlakozott a brit hadsereghez, ahol a legtbbszr kitntetett egysgben szolglt. Szemtanja volt rengeteg bajtrsa, kztk kzeli bartai hallnak, st maga is krhzba kerlt. Lbadozsa idejn kezdte el rni mitolgin s npkltszeten alapul trtneteit, melyeknek Az elveszett mesk knyve cmet adta. Mveinek tanulmnyozi szerint rst nagyban befolysolta a hbor, a kpzelet segtsgvel prblt elmeneklni a gyrak, gpek, fegyverek s bombk huszadik szzadbl.
|