A tndk
2006.07.19. 14:47
Ilvatar Gyermekei, k az Elsszlttek. A Nagy Muzsika harmadik dallambl bontakoztak ki. A Vilg teremtse utn k voltak az elsk, akik felbredtek.
Amikor Varda befejezte a csillagok megformlst, s a Menelmacar elszr felragyogott az gen, a Cuivinen tavnl (mit az breds Viznek is neveznek) abban az rban trtnt az bredsk; tekintetk elszr a mennybolt csillagait rte. Orom bukkant rjuk vadszat kzben, amikor meghallotta nekket. A tndk magukat quendeknek neveztk el, azaz szval szlknak, mivel addig nem tallkoztak beszdre kpes lnnyel. Kezdetben ersebbek s nagyobbak voltak, mint amilyenn azta lettek, m nem szebbek, mert br a quendek szpsge ifjsgukban fllmlt minden ms szpsget, melyet Illvatar valaha is ltrehozott, az nem tnt el, hanem tovbb l nyugaton, s a bnat meg a blcsessg csak gazdagtotta. Orom a sajt nyelvkn eldknak, a csillagok npnek nevezte ket; br ksbb ezt a nevet csak azok viseltk, akik kvettk t a nyugatra vezet ton. Mert a valk Melkor miatti nyugtalansgukban gy dntttek, a tndket Valinorba hvjk, hogy ott biztonsgban ljenek. Oromt kldtk rtk, m sokan fltek az ttl, ezrt nem indultak el. Ekkor trtnt a tndk els szakadsa.
Az ttl vonakodkat keleti tndknek, vagy avaroknak (vonakodk) hvtk. A nyugati tndk, akiket ksbb eldknak hvtak, elindultak nyugat fel. Hrom nagy kirly volt a vezetjk: Ingw, akinek npt vanyknak (szpek) hvtk, k rtek elszr Valinorba, s soha nem trtek onnan vissza, haland ember nem beszlt velk; Manw s Varda kedvencei voltak. Finw volt a msodik, volt a noldk (blcsek) kirlya, k rtek a vanyk utn Valinorba, Aul bartai, sokat s kemnyen dolgoztak az egykori szaki vidken. Utoljra ment a legnyagyobb sereg, s ket telereknek neveztk, s Elw Singolo (a ksbbi Thingol) volt kirlyuk, aki fivrvel, Olwval uralkodott. k le-le maradoztak, sok trzsk tkzben levllt a vndorlkrl,s k nem is rtek soha Valinorba. ket nevezik umanyknak, s az avarokkal egytt k alkotjk a moriquendeket (stt-tndk), akik sohasem lttk a Fk fnyt. Az umanyk els trzse az Anduin keleti partjn vlt le a sokig ott idz telerek nprl, Lenw vezetsvel dlnek vonultak: k voltak a nandk. Jobbra vzessek s rohan patakok mellett ltek, s jobban ismertek minden lt, ft s fvet, barmot s madarat minden ms tndnl. A nandk egy rsze ksbb tovbb vonult nyugat fel, s letelepedtek Ossiriandban, ket hvtk laiquendeknek (zld-tndk). Azokat a nandkat pedig, akik soha nem keltek t a Kdhegysgen, tawarwaithoknak (erd-tndk) nevezik: a fk kzti erssgeikben rejtztek, kicsi s sztszrt np voltak, s alig lehetett ket megklnbztetni az avaroktl, klsejk azonban tovbbra is rizte elda eredetket. Azok a telerek, akik a vanykkal s a noldkkal tkeltek a Kdhegysgen, sokig idztek Beleriandban, mire Ulmo hv szava elrte ket. Egy rszk vgleg letelepedett Beleriandban, k lettek a sindk (szrke-tndk). Akik meg hallgattak a hv szra, Ulmotl megtanultk a tengerek ismerett meg a tengerek muzsikjt. gy trtnt, hogy a telerek, akikmindig is szerettk a vizet, s a legjobb dalosok voltak a tndk kztt, vgkpp beleszerelmesedtek a tengerbe, s nekeikben attl kezdve mindig ott lktetett a partra csap hullmok csobogsa. Ulmo vgl a vanyk s a noldk krsre eljtt rtk, hogy tszltsa ket a tengeren. Oss rbeszlte azonban nhnyukat a maradsra, ezek voltak a falathk (parti-tndk), akik a kiktkben ltek, s Kzpflde els hajsai s hajpti voltak, az uruk Crdan volt, a Hajcs. Azokat a telereket, akik elhagytk Kzpfldt s tkeltek Ulmoval a tengeren, falmroknak (tenger-tnde) nevezik. k Valinor partjai eltt arra krtk Ulmot, lltsa meg azt a szigetet, amin tszlltotta ket, ez a sziget lett Tol Eressa (a Magnyos Sziget). Hossz korokon t itt ltek, mg svrogni kezdtek a Fny utn, s ekkor Ulmo elkldte hozzjuk Osst, aki megtantotta ket a hajptsre, s ers szrny hattykkal vontatta fehr hajikat a szlcsndes tengeren. gy rkeztek vgl utolsknt Amanba, Eldamar partjaira. Azokat az eldkat, akik elrtk Valinort (teht a vanyk, a noldk, s a telerek falmr nev trzse), kzsen Calaquendeknek (fny-tndk, nemestndk) nevezik.
A noldk lzadsa utn (ld. Krnikk > Quenta Silmarilion) azok, akik a valk figyelmeztetse ellenre visszatrtek Kzpfldre, ki lettek tiltva a Halhatatlanfldekrl. Minden lzad nolda nkntes szmzetsre lett tlve, egszen az Els Kor vgig, amikor is arendil kibktette a valkat a tndkkel, s Morgothot szmztk a Semmibe. Ekkor a noldk bocsnatot nyertek, s azoknak, akik mr elfradtak a Vilg terhtl, elhajzhattak Tol Eressra, ahonnan ellttak nyugatra s keletre egyarnt, s ahonnan elmehettek mg Valinorba is. Sokan azonban a ksbbi korokban is Kzpfldn maradtak, vagy azrt, mert megszerettk ezt a fldet, vagy dacbl, mivel bszkn visszautastottk a valk bocsnatt. Ez utbbiak szmra j ideig nem lehetett elhajzni, amg ki nem rdemeltk azt. A Harmadkor vgre azonban mr nem voltak ilyenek; a Gyrhbor sorn sok tnde bizonythatta a valkhoz val hsgt, amikor lemondtak hatalmukrl az emberek javra. A Negyedkorban elhajztak az utols eldk is. A Gyrhbor idejn mg mindg ltek olyan tndk Amanban, akik a legels nemzedk tagjai, s akik a Cuivinen tavnl bredtek fl: Ingw s Olw.
Halhatatlanok voltak a tndk, s blcsessgk az idvel egyre nvekedett, s nem okozhatta hallukat semmifle betegsg. A testk egy volt a Fld testvel, ezrt el lehetett puszttani; s az idk kezdetn mg hasonlatos volt az emberek testhez, hiszen nem olyan rgen gett benne a llek tze, amely bellrl emszti ket az idk sorn. Akkor is meghalhatnak, ha tl nagy szomorsg ri ket, s lelkk nem brja tovbb elviselni a vilg terht, s az let fjdalmait, ilyenkor lelkk elhagyja testket, s Mandos csarnokaiba szll.
Br a tndknek nem volt vallsuk, legalbb is olyasfle, amelyet mi rtennk alatta, mlysges hdolattal tiszteltk Vardt, akit k Elberethnek hvtak, a Csillagok rnjnek, s Ulmot is tiszteltk, mivel mindvgig mellettk llt, mg a szmzets idejn is. Kt f nyelvk a quenya s a sinda volt (ld. Nyelvek > A Tndk nyelvei), ezeknek szmos dialektusa alakult ki.
A korszakok folyamn a tndk hatalma egyre inkbb elhalvnyult, az emberek kerltek eltrbe. Ez a folyamat a Harmadkorban felgyorsult, s a Negyedkorban mr nem jtszottak dnt szerepet a tndk a trtnelem alakulsban. Rgi dicssgk halvny emlkk homlyosult.
|