A skandinv mitolgia
2007.03.04. 19:23
me a skandinv mitolgia bemutatsa.
A skandinv mitolgia forrsai
A dli germn s a skandinv mitolgia kzs trl fakad, de mivel a dli germn npek arnylag hamar felvettk a keresztnysget, si mitolgijuk nagy rsze hamar a feleds homlyba veszett. A skandinvok ellenben sokig megriztk pogny hitket s ezzel egytt mitolgijukat, amelyet a keresztnysg els vszzadaiban az izlandi trtnetrk lejegyeztek.
A legfontosabb forrs a Rgi vagy Verses Edda (Edda-versek) s a Prza-Edda, Snorri Sturluson mve. A norvg kirlyok trtnett elbeszl sagjban, a Heimskringlban is sok mitolgiai trgy utals tallhat. Saxo Grammaticus dn trtnetr mvben, a Gesta Danorumban a mitolgiai trtneteket keresztny krnyezetbe helyezte. Ms rktl is tallhatunk a skandinvok mitolgijra utalsokat, lersokat vallsgyakorlsukrl, mint pldul Brmai dm mvben.
De forrsknt szolglnak a helynevek, amely kpet ad az egyes istenek ldozati helyeirl, tiszteletk elterjedtsgrl. A rgszeti satsok sorn sok ldozati llat teteme kerlt el. Talltak sziklarajzokat is, amelyek mitolgiai utalsokat tartalmaznak. A rnakveken is talltak istenekre clzsokat, a rnajeleknek egybknt is mgikus jellemzket tulajdontottak.
Mitolgiai helysznek
A germn mitolgival ellenttben a skandinv mitolgiai rendszer jl feltrkpezhet. A Fldet egy lapos korongknt kpzeltk el, amely a vilg kzepn ll krisfa (az Yggdrasil) gai kzt helyezkedik el. Kzpen tallhat Asgard, az istenek lakhelye, amely a Bifrszt nev szivrvnyhdon tkelve kzelthet csak meg. Itt tallhat a Valhalla, a hsk csarnoka, ahol a csatban elesett harcosok lelkei gylnek ssze, s kszlnek a vgs sszecsapsra.
Egy stt, hideg terlet a Niflheim, a holtak otthona, amelynek uralkodja Hl, Loki lnya. A Prza Edda szerint ez a vgs lakhelye a holtak tbbsgnek. Valahol dlen tallhat Muspell, a tzrisok birodalma. Asgard s Niflheim kztt tallhat Midgard, ahol az emberek lnek, s Utgard, a hideg s kietlen peremvidk, az risok otthona. A Midgardot s az Utgardot krlleli az cen, ahol Jrmungand, Midgard kgyja tanyzik. A tovbbi birodalmak kztt tallhat mg lfheim, a fny-tndk (ljslfar) otthona, s Svartlfaheim, a stt-tndk lakhelye.
A skandinv eredetmonda
Kezdetben volt a kosz, amelybl sztvlt kt orszg, az szaki jgorszg, a Nilfheim, s a dli tzorszg, a Muspelheim. Jg s tz rintkezsbl keletkezett az els drris, Ymir, aki hmns volt, s kpes utdok ltrehozsra. gy keletkeztek az risok. Ymir felesge a megolvadt jgbl keletkezett tehn, Audhumla. Az nyelve nyalogatta ki a ksziklbl Burit, akinek fia szletett, Bur. Bur egy rislnyt vett felesgl, s hrom fia szletett: Odin, Vili s V. Ezek a fik megltk Ymirt, s testbl megteremtettk a vilgot: hsbl jtt ltre a fld, csontjbl a hegyek, vrbl a tenger, agybl a felhk, hajbl a fk, szemldkbl pedig az emberek lakta vilg, a Midgard.
A drrisok a vrbl teremtett tengerbe vesztek, csak egy pr maradt letben, akik szakra menekltek, a vilg peremre, s ott csaldot alaptottak. Bur fiai a tzorszg szikrit feldobtk az gre, gy keletkeztek a csillagok, a Hold s a Nap, a hrom fi pedig istenn vlt. k lettek az els z-istenek.
Ahogy a hrom fi egyszer a tengerparton stlt, (ms vltozatban Odin, Loki s Hdir) talltak kt fadarabot. Az egyikk letet lehelt beljk, a msikuk rtelmet s mozgskszsget adott nekik, a harmadik megalkotta az arcukat. gy teremtettk az els emberprt, Askrt s Emblt, Krisft s Szilft. Ezentl az istenek kevs figyelmet fordtottak az emberekre, akik lassan benpestettk Midgardot.
szok (Æsir) s Vnok (Vanir)
A skandinv mitolgiban az isteneknek kt f „klnja” van: sz-istenek s Vn-istenek. Asgardot elszr az sz-istenek npestettk be, a Vn-istenek csak ksbb jelentek meg, s ekkor kitrt az istenek els hborja, amely bkektssel s tszcservel vgzdtt. Azontl az istenek bkben ltek egytt Asgardban.
Br a bkeszeret Vn-istenek ksbb kltztek Asgardba, a kutatk szerint a mitolgik legsibb rtegbl jttek, hiszen k a termkenysgistenek skandinv megszemlyesti, ellenttben az szokkal, a harcos istenekkel, akiknek salakjai az indoeurpai npvndorlsok korban kerltek az szaki mitolgikba.
A legfontosabb sz-istenek
Odin, az arisztokratikus
A skandinv mitolgia fistene, akinek sok csods, btor tettt rktettk meg a sagk. Apja Bur, anyja Besztla, Odin pedig szinte az sszes sz-isten apja. Csodlatos, flelmet kelt, dmonikus alak. Prtfogolja a harcosokat, a harci avatsi s ldozati szertartsokat, s hbors viszlyokat kelt, gy hadistennek tekinthet. A valkrk segtsgvel a Valhallban gyjti ssze a btor harcosok lelkt, hogy az utols, vgs sszecsapskor megfelel serege legyen. Mivel megszerezte a kltszet mzt az risoktl, a kltszet istene is, a szkldok prtfogja.
llandan jrja a vilgot, hogy mindent megismerjen s megtanuljon. Tud alakot vltani s lthatatlann lenni, ismeri a jvendt s a babonkat. De Odin a tudsrt nagy rat fizetett. Amikor belenzett a Blcsessg Ktjba, elvesztette a fl szemt. Az Yggdrasil gn fggtt drdval tdfve kilenc napig, hogy vgl megszerezze a rnkat tartalmaz, blcsessget jelent plcikkat. A kilences szm ezrt klns jelentsg a skandinvok vallsi szertartsaiban.
Odint tudsa komorr s melankolikuss tette, de emellett rmnyos volt s ravasz, mint fogadott testvre, Loki, akit olykor bujtott fel klnfle csnyekre. Odin lland ksri kt farkasa s holli (Hugin s Munin, azaz gondolat s emlkezet), nyolclb lova, Sleipnir, s hres drdja, a Gungnir, amelyet a trpk ksztettek, s amely tulajdonsgaiban nagyon hasonlt a modernkor nyomkvet raktihoz. Odin Isten Yule idejn a Sleipniren jrja a vilgot, s minden jval halmozza el az embereket. Br piros sapkt s mellnyt nem hord, mgis felismerhetjk benne a mi Mikulsunkat…
Thor, a npszer
Thor, a legnpszerbb isten, Odin s Jrd, a Fld fia, a mennydrgs, a vihar s a vegetci istene, akinek f feladata az emberek vdelme az risok ellen. Kecskk vonta szekren jr, s csods trgyak tettk flelmetes harcoss: egy v, mely megktszerezte az erejt, egy pr vaskeszty s hres kalapcsa, a Mjlnir, amely villmokat szrt, ha gazdja eldobta, s visszatrt, mint a bumerng. A kalapcsot termszetesen szintn a trpk ksztettk.
Thor Odinnal ellenttben nem volt rosszakarat, sem tl okos, ezrt gyakran volt apja trfinak cltblja. De jindulattal viseltetett az emberek, fleg a parasztok irnt, gondoskodott a gabonrl, a hzillatokrl, az esrl s az asszonyok termkenysgrl. nem a harcosok, hanem a fegyvert visel parasztok istene volt. Lobbankony volt, de jsgos, akit gyakran lpre csaltak, ezrt sokszor rszorult Loki segtsgre.
Npszersgt jelzi, hogy kpt sokszor megrktettk a skandinv mesterek, a nevbl kpzett frfinevek pedig rendkvl gyakoriak voltak. Brmai dm lersbl tudjuk, hogy az uppsalai templomban hrom risi istenszobor llt: Odin, Frey s kzpen, a fhelyen Thor.
Mikor Thor isten kalapcst ellopta egy Trym nev ris, nem akarta visszaadni, csak Freya istenn kezrt, Thor menyasszonynak ltzve elment az rishoz. Robosztus klsejnek s szakllnak ellenre nem vette szre, gy visszaszerezhette a jogos tulajdont.
Tyr, a becsletes
Tacitus Germania cm mvben Mars istennel azonostja, mint hadistent. Br ezt a funkcijt Odin tnykedse elhalvnytotta, Tyr mgis nagy tiszteletben llt a skandinvok kztt mint blcs, btor isten. az egyetlen, aki elg btor ahhoz, hogy megetesse a vad Fenrirt. Amikor az istenek elhatroztk, hogy lelncoljk a farkast a trpk ltal ksztett eltphetetlen lnccal, Tyr Fenrir szjba dugta a karjt, jelezve, hogy az llat megbzhat benne. De a farkas leharapta a karjt, amikor rjtt, hogy becsaptk.
Mint a legbecsletesebb, elnklt az isteni thingben, gy lett a fldi thinggylsek prtfogja. Hozz fordultak a skandinvok szerzds- s hzassgktskor, s neki mutattak be ldozatot a trvnyszegk s a hadifoglyok.
Loki, az rmnyos
Loki, a csalfa, hitszeg isten nem volt szletett z, Odin fogadott testvreknt kerlt Asgardba. Felesgl vette Angrboda risasszonyt, aki hrom szrnyet szlt neki: Fenrir farkast, Midgard kgyjt s Hlt, az alvilg asszonyt. Loki, mint ris, maga is kpes volt utdok ltrehozsra. ellette Szleipnirt, Odin lovt.
Loki a legsttebb jellem az istenek kztt, aki a rosszat nmagrt szereti. Csalssal szerzi meg, vagy ellopja azt, amire szksge van, de olykor knyszer hatsra cselekszik. Amikor Tjszi ris kezre jtszotta Idunt, az ifjsg istennjt, az istenek Idun aranyalmi nlkl rohamosan elkezdtek regedni. Vgl knyszertettk Lokit, hogy lopja vissza az istennt, Tjszit pedig megltk.
Odinhoz hasonlan is tudott lthatatlann vlni s alakot vltani. Mindent tudott, ami az istenek, az emberek s az risok kztt trtnt, s tudst fel is hasznlta: rgalmazott s sebeket tpett fel, viszlyokat tmasztott. Igazi Mefiszt volt, akinek az intrika a lteleme. De Baldr isten meggyilkolsval tl ment minden hatron, s az istenek rettent bosszt lltak rajta: sziklhoz lncoltk s egy kgy mrge cspgtt r llandan a vilg vgig.
Baldr, az ldozat
Baldr, Odin s Frigg kedvenc fia, j volt, tiszta s ernyes, mr-mr nem is illett az asgardi istenek kz. Frigg megeskette a vilg sszes lakjt, az llatokat, a fkat, betegsgeket s mrgeket, hogy nem tesznek krt Baldrban, csak a jelentktelen fagyngyg nem tett eskt. Amikor a rosszindulat Loki ezt megtudta, az gbl nyilat faragott, azt a vak Hdr isten kezbe csempszte, aki leltte Baldrt. Vali meglte az rtatlan Hdrt, Hermod, Baldr msik testvre pedig ellovagolt az alvilgba, hogy kiszabadtsa fivrt. Hl visszaengedte volna, de csak akkor, ha a vilgon minden l s lettelen elsiratja.
Loki rmnykodsnak eredmnyeknt nem sikerlt Baldr visszatrse. Br az istenek Lokit megbntettk, Baldr hallval a Fldrl eltnt a jsg s vget rt az aranykor. A ragnark elrevettette rnykt.
Vn-istenek
Njrd, a bkeszeret
A legidsebb Vn-isten, Frey s Freya apja. A tenger istene, a halszok, kereskedk prtfogja. Br nagyon szerette lakhelyt, a madarak rikoltst, a tenger zgst, felesge, Szkdi, az erdk s hegyek z-istennje nem kedvelte. Ezrt egyezsget ktttek: kilenc napot Njrd tengeri birodalmban, kilenc napot Szkdi hegyei kztt tltttek.
Frey, az lveteg
A Vnok fistene, akinek kocsijt arany vadkan hzta, s csods trgyak voltak birtokban: egy haj, amely sszehajtva elfrt Frey kpenyben, s egy kard, amely magtl sjtott le. Frey a nvnyek, a terms s a bke istene, akinek olykor emberi vgyai tmadtak. gy kvnta meg Gerdet, az rislnyt, s azonnal elkldte rte szolgjt, hogy sz szerint a tzn menjen t rte. A trtnet folytatst nem ismerjk, de Freyrl sokat elrul, hogy egy hatalmas fallosszal brzoltk, s nagy kultusza alakult ki.
Freya, a szpsges
A szerelem s a szpsg mgiban jrtas istennje, aki macskk vonta kocsijn kzlekedik. Knnyen osztogatta kegyeit: Loki szerint hres nyakkrt, a Brszingamenrt ngy trpvel tlttt el egy-egy jszakt. Odinnak is segtett: mint a valkrk vezetje, a Valhallban fogadta az elesett hsket, s minden msodik harcost vendgelt meg.
Freya ldst krtk a medd asszonyok, s ltalban nagy tiszteletnek rvendett a nk krben.
Egy legenda gy tartja, mikor Freya aludt, az rmnyos Loki levgta az sszes szp szke hajt, s nem akarta visszaadni Freynak, csak ha hozzmegy felesgl. Mikor ezt Thor meghallotta, a Mjllnirrel elpholta Lokit, s knyszertette arra, hogy engesztelje ki a hlgyet. Loki sajnlta, de nem tudott mst tenni, ezrt a trpkkel csinltatott neki aranybl egy szp hajat, s nyaklncot is kapott tle, a Brszingament.
Ragnark, avagy az istenek alkonya
Az istenek a nornk figyelmeztetsbl tudtk, hogy vilguk nem lland, egyszer meg kell fizetnik mindazrt a gonoszsgrt, bnrt, amit elkvettek. Ezrt hvta maghoz Odin a legkivlbb harcosokat, s ezrt alaktotta ki a Valhallt gy, mint egy kikpztbort. S amikor az gben az istenek kztt s a fldn az emberek kztt az erklcsi kosz teljesen eluralkodott, eljtt a vilgvge, a ragnark.
Heimdall, az rszem megfjta a krtjt, jelezve a csata kezdett, az risok tmadst. A csillagok lehullottak, a Nap elsttlt, az Yggdrasil megremegett, a vz elrasztotta a Fldet. Fenrir letpte lncait, s meglte Odint. Thor a Midgard kgyt verte agyon, de annak nyla rfrccsent s megmrgezte. Loki az risok oldaln szllt be a harcba, s megltk egymst Heimdallal. Tyr s Hel kutyja hasonlan jrtak. Meghalt minden isten, s az emberek vilgt is elpuszttottk a tzvszek s a szkrak.
A koszbl azonban j vilg sarjadt. Visszatrt Baldr, az rtatlan Hdr, Odin fiai, Vali s Vidar, Thor fiai, Magni s Modi, akik nem vettek rszt az intrikkban s ms bnkben. s a fldet jra benpestettk az egyetlen letben maradt emberpr, Lf s Lftraszir utdai.
|